« Svibanj 2024 »

Novosti projekta "M-Learning"

ZADNJA MOBILNOST M-Learning Erasmus+KA2 projekta

Od 22.5.- 26.5.2023. u Dortmundu u Kathe Kolwitz Gesantschule Lunen organizirana je 6. mobilnost učenika i učitelja iz Španjolske, Francuske, Turske, Švedske, Hrvatske i Njemačke.

Tema ove mobilnosti je bila korištenje web 2.0 alata i 3D printera.

Vida Novinc (5.b) Kaja Kršić (7.b), Ursula Pavić (8.a) te učiteljica informatike Vjera Barbir Alavanja i koordinatorica projekta, učiteljica Henrieta Herjavec Rubčić sudjelovale su u partnerskoj školi koja je ujedno cjelodnevna škola, na radionici kuhanja u sklopu predmeta Home economic, radionici kemije gdje su izveli pokuse, na likovnoj radionici izrađujući dizajnerske privjeske te radionici 3D printera.

Program mobilnosti je bio ispunjen različitim aktivnostima i posjetama raznih institucija, muzeja i gradova.

Naš tim je svoju mobilnost započeo u Colognu (Kolnu) gdje su proveli par sati uz rijeku Rajnu i na trgu pored Katedrale, Katedralna crkva Svetog Petra i Djevice Marije.

Vlakom su se uputili do Dortmunda gdje su svi timovi bili smješteni.

Sljedeće jutro su se vlakom uputili prema školi u obližnje mjesto Lunen. Tamo ih je dočekao njemački tim s priredbom dobrodošlice. Program je bio pravi preformance. Imali smo priliku vidjeti mjuzikl Mali princ na njemačkom jeziku, mnoštvo pjesama i plesova te izvrsne izvedbe kompozicija na klavijaturi jedne učenice iz Ukrajine.

Posjetili su novu školsku dvoranu koja je ujedno najmodernija i najveća školska dvorana u Njemačkoj s kojom se posebno ponosi njihov ravnatelj.

Učenici su mogli izmjeriti svoju snagu na najmodernijim sobnim biciklima koji su digitalno povezani na zajedničkom ekranu, tako učenici mogu vidjeti rezultate grupe.

Ovu pristoriju učenici koriste u slobodno vrijeme s obzirom da pohađaju cjelodnevnu školu.

Mnoštvo je opremljenih prostorija u školi u kojima đaci organizirano uče uz svoje učitelje mentore i provode slobodno vrijeme. Okoliš škole je pomno planiran s mnoštvom sportskih terena na kojima su dječaci španjolskog tima odigrali nogometnu utakmicu s njemačkim timom.

Također se na vrhu obližnjeg brežuljka nalazi staza za brdske bicikle ili romobile.

Posjetili su tvrtku #CleanupDo koja održava čistoću Dortmunda te se bavi održivosti i recikliranjem.

Saznali smo puno zanimljivih informacija koje bi bile korisne Zagrebačkom holdingu i Čistoći.

Posjetili su i najveći IT muzej Heinz-Nixdorf Museum u Paderbornu.

U četvrtak je organizirana zajednička večera te podjela certifikata i poklona.

U petak je naš tim , opet željezničkim prijevozom, posjetio grad Arhnem u Nizozemskoj. Imali su priliku upoznati novu kulturu i Dutch arhitekturu ovoga sveučilišnog grada. Oduševio ih je ovaj grad.

Zadnji dan mobilnosti je bio posebno zanimljiv jer je Dortmund bio domaćin utakmice između klubova Borusia Dortmund i FC Mainza te je i naš tim rekvizitima podržao nogometni tim Dortmund Borusia i imao priliku doživjeti navijačku atmosferu u gradu.

Erasmus+M-Learning projekt ovom je mobilnošću završio, no kontakti s dragim kolegama ostaju i dalje te su dogovorene nove suradnje u budućim projektima.

Sada za koordinatore slijedi pisanje opsežnog izvješća o trogodišnjoj suradnji.

objavio: Vjera Barbir Alavanja   datum: 30. 5. 2023.