« Svibanj 2024 »

Dobro došli na mrežne stranice
Osnovne škole Ivana Gundulića
u Zagrebu!

Najnovije vijesti objavljujemo na naslovnici, dok ćete stare vijesti pronaći u arhivi ili na podstranicama.

Podstranice otvarate odabirom s lijeve strane izbornika
ili klikom na poveznice koje se nalaze u priloženoj tablici:

Također, za bržu i jednostavniju pretragu koristite se
tražilicom koja se nalazi na vrhu desne strane izbornika ili
mapom weba koja je na kraju izbornika s lijeve stane.

DOJMOVI S ISLANDA

Naše učiteljice Sanela Škevin i Andrea Caharija Jagatić vratile su se s prvog internacionalnog sastanka učitelja u koji se održavao u Selfossu na Islandu. Evo njihovih dojmova.

Prije povratka posjetile su most koji spaja dva kontinenta, dvije tektonske ploče (europsku i američku) i unijele simboliku u cijelu ovu priču, jedan most kao simbol novih prijateljstava i veza koje su nastale između učitelja iz Estonije, Danske, Islanda i Hrvatske. Most koji povezuje daleke svjetove, spaja nove ideje i donosi novosti i svježinu u njihov posao i život. Islanđani su im otvorili vrata škole, ali i vrata svojih domova pa su dobile uvid u njihov život i rad u školi. Osnovno školovanje traje 10 godina (od 6. do 16. godine života).  Svaka škola ima bazen i cijelu jesen i proljeće tjelesni se održava na bazenu, a zimi treniraju za različita natjecanja u nogometu, košarci, rukometu... Bazeni se ne kloriraju već sole. Domaćinstvo je obavezan predmet od 1. do 7. razreda, a poslije je izborni predmet. Uz domaćinstvo imaju jedan sat kuhanja tjedno i jedan sat ručnog rada. Udžbenici su besplatni, ali nisu radni pa ih učenici vraćaju u knjižnicu na kraju školske godine. Smatraju da je kupovina novih udžbenika svake godine neopravdana s ekološke, ali i financijske strane. Učenici uglavnom nemaju domaću zadaću. Ukoliko djeca nisu u školi napravila ono što je zadano tjednim planom, to moraju kod kuće nadoknaditi. U školi su od 8 do 14 sati i u tom periodu imaju tri odmora koja obavezno provode vani bez obzira na vremenske uvjete (20+20+10 minuta).  Čitanje im je jako važno pa nakon svake desete posuđene knjige nagrađuju učenike. U školi osim islandskog uče engleski i danski jezik jer puno mladih odlazi na studij u Dansku. Velik broj učenika od 6. razreda nadalje tijekom praznika radi neki društveno koristan rad. Kose travu, uređuju, čiste, pomažu, ali novac ne troše, već ga štede za svoj studij. Tako ih roditelji i društvo potiču na osamostaljivanje od samog početka. Najčešće studiraju u Danskoj, Americi, Engleskoj i Norveškoj. Nakon završetka škole ili studija prije nego se zaposle, mladi često odlaze na neko dugačko putovanje po svijetu u trajanju 3 do 6 mjeseci kako bi dobili širinu i važna životna iskustva. Od 2010. godine puno ulažu u edukaciju sportskih trenera jer su shvatili da je bolje da se djeca bave sportom natjecateljski nego rekreativno. Od te godine se drastično smanjilo neprimjereno ponašanje kod mladih i upotreba cigareta i alkohola, a njihovi nacionalni sportski rezultati su sve bolji.

objavio: Zoran Čorkalo   datum: 21. 3. 2022.