« Svibanj 2024 »

Dobro došli na mrežne stranice
Osnovne škole Ivana Gundulića
u Zagrebu!

Najnovije vijesti objavljujemo na naslovnici, dok ćete stare vijesti pronaći u arhivi ili na podstranicama.

Podstranice otvarate odabirom s lijeve strane izbornika
ili klikom na poveznice koje se nalaze u priloženoj tablici:

Također, za bržu i jednostavniju pretragu koristite se
tražilicom koja se nalazi na vrhu desne strane izbornika ili
mapom weba koja je na kraju izbornika s lijeve stane.

Nacionalni ispiti za učenike 8. razreda

Ove školske godine, od 13. do 31. ožujka 2023. održat će se nacionalni ispiti za učenike osmih razreda u svim osnovnim školama.

Učenici će pisati nacionalne ispite iz Hrvatskoga jezika, Engleskog jezika, Matematike, Biologije, Kemije, Fizike, Geografije i Povijesti  prema Kalendaru i vremeniku provedbe koji se nalazi u prilogu.

Dani u kojima se provode nacionalni ispiti su redoviti nastavni dani.

Učenici od 1. do 4. razreda pohađaju nastavu po redovnom rasporedu, dok 5. - 8. razredi dobili su novi raspored.

Važno: Učenici 8-ih razreda u vrijeme održavanja nacionalnih ispita trebaju biti u školi u 8:30 sati.

Pod opširnije nalazi se priložen dokument
Operativne_upute_za_vrijeme_pisanja_nacionalnih_ispita.docx

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (u daljnjem tekstu: Centar) u školskoj godini 2022./2023. provodi nacionalne ispite iz Hrvatskog jezika, prvog stranog jezika, materinskog jezika (za učenike koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina), Matematike, Biologije, Fizike, Geografije, Kemije i Povijesti u osmom razredu osnovne škole. Cilj je nacionalnih ispita pridonijeti uspostavi usklađenoga i učinkovitoga sustava odgoja i obrazovanja te sustava kvalitete. S obzirom na cilj nacionalnih ispita važno je istaknuti da učenike nije potrebno pripremati za pisanje nacionalnih ispita.

Operativne upute za vrijeme pisanja nacionalnih ispita

- Učenici jednog razrednog odjela pišu ispit u jednoj učionici (razredni se odjeli ne spajaju).

- Preporuka je da u svakoj klupi sjedi po jedan učenik te da su učenici udaljeni najmanje jedan metar. Ukoliko to nije moguće, učenike je potrebno smjestiti u ispitne prostorije u skladu s organizacijskim mogućnostima škola uz uvažavanje primjerenog razmaka između učenika.

- Na svako mjesto u ispitnoj prostoriji potrebno je staviti oznaku s imenom i prezimenom učenika.

- Učenici ulaze u učionicu u 8:30 sati i svoje osobne stvari uključujući mobitele i sve druge elektroničke uređaje (npr. pametni satovi), koje treba ugasiti, odlažu na predviđeno mjesto. Sa sobom uzimaju samo kemijsku olovku koja piše plavom ili crnom bojom te ostali dopušteni pribor za pisanje ispita koji se provodi.

- Učenici sjedaju na ona mjesta na kojima se nalazi njihovo ime i prezime, nakon čega dežurni učitelj učenicima dijeli vrećice s ispitnim materijalom i list s naljepnicama na kojima je ime i prezime učenika i pripadajući barkodovi. Na stolu se smiju nalaziti samo ispitni materijali, list s naljepnicama, kemijske olovke i dopušteni pribor.

- U 8:45 voditelj ispitivanja čita upute. Ispit započinje u 9:00 sati.

- Ako učenik zakasni nakon što su ostali učenici već započeli s rješavanjem, voditelj ispitivanja uručuje učeniku ispitni materijal te ga ukratko i tiho upućuje u način njegove uporabe, nakon čega učenik može krenuti s rješavanjem ispita.

- Učenici koji kasne više od 15 minuta nakon što su ostali učenici počeli s rješavanjem ne bi trebali pristupiti ispitivanju budući da neće imati dovoljno vremena za rješavanje ispita.

- Preporuka je da učenici ne napuštaju ispitnu prostoriju osim ako to nije prijeko potrebno. U tom slučaju dežurni učitelj prati učenika izvan učionice.

- Izostanak učenika na dan pisanja nacionalnih ispita potrebno je opravdati kao i svaki drugi izostanak s nastave.

- Nije moguće naknadno pisanje nacionalnih ispita.

- Nije moguće pisanje nacionalnih ispita izvan matične školske ustanove.

- Škola ne bi trebala organizirati druge aktivnosti u dane pisanja nacionalnih ispita, osobito ako bi izostajali svi učenici razrednog odjela.

- Odlazak učenika na ranije planirano putovanje u okviru Erasmusa ili nekog drugog projekta ili sudjelovanje na natjecanju u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje smatra se opravdanim izostankom.

- Pisanje nacionalnog ispita iz pojedinog predmeta bilježi se kao nastava tog predmeta.

- Učenici na dan pisanja nacionalnog ispita trebaju imati najmanje tri nastavna sata uključujući i vrijeme pisanja nacionalnog ispita

- Učenici taj dan ne bi trebali imati druge pisane ili usmene provjere.

objavio: Vjera Barbir Alavanja   datum: 12. 3. 2023.